چاپ        ارسال به دوست

حضور بلاک چین در بزرگترین عرصه سیاسی ملت ها

هفته گذشته، انتخابات ریاست جمهوری سیرالئون (کشوری در غرب آفریقا) با استفاده از فناوری بلاک چین برگزار شد. این اتفاق حرکت مهمی در تاریخ این فناوری به حساب می‌آید. به علاوه استارت آپ سوئیسی Agora در برگزاری و شمارش آرای این انتخابات، نقش مهمی ايفا كرده است.

جهت نظارت بی درنگ (real-time) بر نتایج شمارش آراء، و با تایید کمیته ملی انتخابات سیرالئون از یک بلاک چین خصوصی و انحصاری استفاده شد. از این رو  این داده ها برای بررسی و نظارت بر روند دموکراتیک انتخابات، به افراد مسئول ارائه شدند.

.جرون لوکاسی‌ویچ، مدیر ارشد استارت آپ آگورا ، در این رابطه گفت:

کسی انتظار نداشت که اولین بار کشور سیرالئون فناوری های نوین را برای رای‌گیری استفاده کند.. حواشی زیادی پیرامون تقلب در انتخابات این کشور وجود داشت که با این کار، از حواشی موجود کاسته شد.

لوکاسی‌ویچ در مورد نحوه ی کار این اتارت آپ گفت:

رای ها به صورت دستی وارد بلاک چین می‌شوند. آگورا به شمارش آراء کمک می‌کند. افراد رای خود را روی کاغذ مینویسند، و بعد به یک تیم (متشکل از افراد بی‌طرف) که مسئول ثبت آراء دریافت شده روی بلاک چین هستند، ارائه می‌شوند.

در طرف دیگر کشور روسیه نیز  در انتخابات ۱۸ مارس امسال  قرار است که از فناوری بلاکچین استفاده کند. بنابر اعلام مرکز سنجش افکار عمومی (VTSIOM) روسیه، این کشور برای ثبت اطلاعات رای گیری و مراقبت از نتایج انتخابات سال ۲۰۱۸، از این فناوری استفاده خواهد کرد.

به گفته این مرکز، از بلاک چین تنها برای ذخیره اطلاعات، داده ها و نتایج آرا استفاده خواهد شد. به همین منظور، مرکز سنجش افکار عمومی روسیه با آژانس TwoChain همکاری خواهد کرد. سازمان مذکور در حوزه ارائه راه حل های بازاریابی شبکه ای برای پیشنهاد ارز اولیه فعالیت می‌کند. همچنین بر اساس برخی منابع آگاه اعلام شده که یک وب سایت مشخصی برای اعلام نتایج انتخابات طراحی و از ۱۲ مارس راه اندازی خواهد شد..

هدف دولت روسیه از این کار، آزمایش فناوری بلاک چین است. اگر نوآوری یاد شده از این امتحان سربلند بیرون بیاید، مرکز VTSIOM یک سکه دیجیتال جدید به نام « Digital VTSIOM» تولید خواهد کرد. توسعه دهندگان این پروژه عنوان کردند که طرح اولیه پروژه مذکور از سال ۲۰۱۸ شروع شده و در ۲۰۲۱ به پایان می رسد.

منبع: www.cyberbannews.com


١٤:٣٣ - يکشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ٣٠٥٠    /    تعداد نمایش : ٣٠٩خروج