چاپ        ارسال به دوست

يك شهروند آمريكايى متهم به سرقت بیت‌کوین به ارزش میلیون‌ها دلار شد

مقامات آمریکایی عليه مردى اهل شیکاگو اتهاماتي را مطرح كرده اند. اين مرد به سرقت بیتکوین و لیتکوین از کارفرمای خود و سوء استفاده از معاملات تجاری براي كسب منفعت شخصی خودش متهم است.  

این مرد جوزف کیم نام داشته و  24 ساله است که به عنوان دستیار معامله گر برای شرکت تجاری LLC در شیکاگو کار میکرد كه در سپتامبر 2017 به یک بخش که در آن معاملات تجاری ارز‌هاى رمزپايه انجام می‌شد، منتقل شد.

اسناد منتشر شده توسط در يك سايت اينترنتى حاکی از آن است که یک هفته پس از انتقال کیم به بخش جدید، این شخص شروع به دزدیدن بیتکوین و لایتکوین‌هاى مورد استفاده این شرکت کرده و آن ها را به حساب شخصی خودش ارسال کرده است.

مدیران آن بخش متوجه این اقدامات کیم شده بودند و چندین بار به او در مورد کارش اخطار دادند. به عنوان مثال هنگامی که مافوق‌های کیم متوجه شدند که کیم 980 لایتکوین (48،000 دلار) را از حساب این شرکت منتقل کرده است، کیم به آنها گفت که وی به دلایل امنیتی آنها را به کیف پول بيت كوين خود منتقل کرده است.

یا در اقدامی دیگر، زمانی که مدیران بخش کیم متوجه شدند که او بیت‌کوین را به حساب‌های خارج از حساب‌های شرکت واریز کرده است، وى مورد بازخواست قرار گرفت و در پاسخ به آنها گفت که  مقادیر بیت‌کوین شرکت بلاک شده است و او در حال بازیابی این مقدار از پول‌های شرکت است.

با وجود تمامی این اتهامات متعدد، مدیران آن بخش متوجه شدند که پس از تقریبا دو ماه تمام ارزهاى رمزپايه باقی مانده در حساب‌های شرکت، مفقود شده است.طبق یک شکایت كيفرى، این شرکت متوجه شد که در طی این ماه‌ها، کیم 3،248،000 دلار Bitcoin و 48،000 دلار Litecoin را از حساب‌های شرکت به فروش رسانده است.

وقتی شرکت تصمیم گرفت که با اقدامات کیم مقابله کند و او را متهم به دزدی کردند. کیم در یک ایمیل تمامی پول‌های شرکت را پس فرستاد و گفت: من قصد نداشتم از شرکت دزدی کنم و تا آخر این ماجرا تلاش می‌کردم که کار نادرست خود را اصلاح کنم و پول دزدی شده را برگردانم، من واقعا فکر نمی‌کردم که نتوانستم جلوی خود را برای سرقت این پول‌ها بگیرم این مسئله را تا آخر عمرم به یاد خواهم داشت و با تمام وجود از شما عذرخواهی می‌کنم و متاسفم از همه شما بابت کاری که کرده‌ام.

نمایندگان این شرکت پس از بررسی سیستم شخصی این فرد در خانه‌اش مبالغ ديگرى از بیت‌کوین به ارزش 1.457.000 دلار را کشف کردند، با این حال 603.000 دلار از بیت‌کوین‌های این شرکت در هیچ حسابی موجود نیست و احتمالا در نقل و انتقالات این شخص از دست رفته است.

شواهد نشان می‌دهد که کیم با وجوه شخصی خود اقدام به سرمایه گذاری روی بیت‌کوین کرده است و این مبالغ را از دست داده است و برای پوشش دادن این ضرر خود اقدام به دزدی از حساب‌های شرکت کرده است با این امید که با بالا و پایین شدن ارزش بیت‌کوین و بازی با آن‌ها پول از دست رفته خود را باز‌گرداند و هم پول شرکت را پس دهد.

در تاریخ 15 فوریه سال جاری حکم دستگیری کیم صادر و در روز بعد بازداشت شد، او به اتهام تقلب دستگیر و اگر متهم شناخته شود حداکثر تا 20 سال به زندان خواهد رفت.


١٤:٢٦ - يکشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ٣٠٤٦    /    تعداد نمایش : ١٠٠خروج