چاپ        ارسال به دوست

بدافزارهای مخرب تلفن همراه به بیش از 16 میلیون عدد رسید

شرکت تولیدکننده آنتی‌ویروس McAfee ادعا کرده است که 16 میلیون ویروس مخرب تلفن همراه در سه‌ماهه سوم سال 2017 را شناسایی کرده است، این در حالی است که این تهدید یک سال قبل پیش‌بینی‌شده بود.

انتشار این خبر در حالی است که یک دهه از زمان راه‌اندازی فروشگاه  اپل و گوگل پلی (Apple App Store و Google Play) می‌گذرد.

فیلترشکن آمدنیوز

به گفته McAfee، اگرچه در طول سال‌ها ارائه‌دهندگان امنیت تلاش‌های زیادی در این زمینه انجام داده‌اند، به‌ویژه سیستم‌عامل آندروید، که درزمینهٔ مسائل امنیتی تلاش زیاده کرده است اما این تلاش‌ها برای دستیابی به امنیت کامل هنوز کافی نیستند.
بدافزار (ویروس) Garbos از طریق 144 برنامه در گوگل پلی اقدام به آلوده کردن 17.5 میلیون دستگاه آندرویدی قبل از شناسایی و قطع نمودن دسترسی آن کرد.

به گفته شرکت McAfee، در سال جاری 16 میلیون دستگاه متصل به اینترنت آلوده‌شده‌اند که این مقدار دو برابر بیشتر از سال گذشته بوده است.

به نظر می‌رسد که در سال‌های آینده جرائم سایبری بار مالی بیشتری را به اقتصاد جوامع تحمیل خواهد نمود.

"بر اساس برآورد ما (McAfee)، در سال 2010 مبارزات با نرم‌افزارهای مخرب (بدافزارها و ویروس‌ها) هزینه بلقوه بالایی در حدود 100 تا 300 هزار دلار تحمیل کرده است".

برای مثال در یک برآورد فعلی، یک مبارزه کامل و همه‌جانبه با کلاه‌برداری اینترنتی و کلیک بر روی تبلیغات دروغین و حق پرداخت (در هر ثانیه در سال 2018 مبلغی به ارزش 40 میلیارد دلار است) که یک بدافزار یا تروجان بانکی رایج (فیشینگ) است به‌طور بالقوه درآمدی بین 1 تا 2 میلیون دلار در سال را در بردارد. اگر تولید نرم‌افزارهای مخرب تلفن همراه در مسیر فعلی خود ادامه پیدا کند، می‌تواند درآمدهای ناشی از تولیدکنندگان بدافزار را تا سال 2020 در محدوده میلیارد دلاری افزایش دهد.

این گزارش همچنین به افزایش تروجان ها (بدافزارهای) بانکداری قابل‌نصب بر روی تلفن همراه، جعل کیف پول و درگاه‌های پرداخت دروغین اینترنتی هشدار داد. همچنین قرار گرفتن در معرض خطر آسیب‌پذیری KRACK WPA2، را نیز می‌توان به این موارد اضافه کرد.

به گفته شرکت McAfee، تصور احتمال آلوده شدن حدود 41 درصد از دستگاه‌های آندرویدی به یک بدافزار، تروجان یا ویروس مخرب وجود دارد حتی اگر این دستگاه‌ها دارای آنتی‌ویروس بوده و به یک شبکه امن وصل شده باشند.

ترجمه:حسین موالی


١٤:٢٨ - يکشنبه ٢٠ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ٣٠٤٧    /    تعداد نمایش : ٩٦خروج