چاپ        ارسال به دوست

کلاهبرداری در مسافرت های نوروزی با ترفند اسکیمر

پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا:سرهنگ ستاد امین یادگار نژاد رئیس پلیس فتا کرمان در این خصوص گفت: مجرمین اینترنتی برای برداشت غیرمجاز از حساب های بانکی کاربران نیاز به  اطلاعات حساب و کارت بانکی افراد دارند که یکی از راه‌های دسترسی به این اطلاعات، استفاده از  یک قطعه الکترونیکی به نام اسکیمر می‌باشد.

وی افزود: اسکیمرها قطعات الکترونیکی هستند که  قابلیت کپی کردن اطلاعات کارت‌های بانکی را دارند و در کنار دستگاه کارت‌خوان نصب می‌شوند. اگر در زمان خرید کارت خود  را در چنین کارت‌خوانی بکشید، یک کپی از  اطلاعات کارت شما گرفته می‌شود و در اختیار فروشنده خاطی قرار می‌گیرد. 

سرهنگ یادگار نژاد با اشاره به کلاهبرداری توسط فروشندگان سیار و  دوره‌گر بیان کرد: به عنوان مثال کلاهبرداران دکه‌ای را  اجاره می‌کنند و یا یک بساطی را در کنار خیابان یا در جاده‌ها به صورت سیار  در وانت بارها ایجاد می‌کنند و قاعدتا  یک دستگاه pos را در اختیار دارند که به اسکیمر وصل بوده و شهروندان به جهت ارزانی کالای ارائه شده توسط فروشنده تطمیع شده و از آنها خرید می‌کنند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: در اینجا هدف فروشنده محصولی نیست که در وانت ارائه می‌کند بلکه هدفش کاربری است که کارت می‌کشد.

رئیس پلیس فتا استان کرمان اظهار کرد: زمانی که کارت کشیده می‌شود اطلاعات روی کارت توسط اسکیمر ضبط می‌گردد و رمز یا پسورد هم که توسط خود خریدار  بازگو می‌شود در اختیار فروشنده یا کلاهبردار قرار می‌گیرد و کلاهبردار در یک فرصت مناسب این اطلاعات را بر روی یک‌سری کارت خام موجود در بازار کپی کرده و با یک هویت پوششی  مثل استفاده از ماسک، کلاه، عینک با مراجعه به دستگاه‌های خود پرداز اقدام به برداشت از حساب افراد می‌کند.

وی در توصیه به خریداران گفت: از اعلام رمز  کارت بانکی خود به فروشندگان خودداری کرده و حتما اطلاعات رمز و میزان وجه پرداختی را بر روی دستگاه کارت‌خوان توسط خودمان وارد شود تا تخلفی در زمینه سوء استفاده از اطلاعات مربوطه توسط  فروشندگان فراهم نشود.

رئیس پلیس فتا کرمان خاطر نشان کرد : خریداران هنگام خرید از فروشگاه‌ها نسبت به معتبر بودن فروشگاه  اطمینان حاصل کرده و از اماکنی که مورد اطمینان نیستند، خرید نکنید.


٠٨:٢٥ - چهارشنبه ٢١ اسفند ١٣٩٨    /    شماره : ٣٩٦٧    /    تعداد نمایش : ٣٣٣خروج