چاپ        ارسال به دوست

برنامه‌های آیفون با مجوزهای دوربین می‌توانند به طور مخفیانه از شما عکس بگیرند

آیا شما صاحب یک آیفون هستید؟ اگر بله، این گوشی می‌تواند شما را فریب دهد. در مورد آیفون، نگرانی جدی برای حفظ حریم خصوصی وجود دارد که به توسعه‌دهندگان برنامه‌ی iOS اجازه می‌دهد با استفاده از دوربین‌های جلو و عقب دستگاه از شما عکس بگیرند و ویدئوی زنده ضبط کنند، همه‌ی این کارها بدون اطلاع و رضایت شما انجام می‌شود.

این نگرانی هشداردهنده در سامانه‌ی عامل تلفن همراه اپل توسط یک توسعه‌دهنده‌ی اتریشی و مهندس گوگل به نام فلیکس کراس۱، که این موضوع را در یک پست وبلاگی منتشر شده در روز چهارشنبه به طور دقیق توضیح داد، مورد تاکید قرار گرفت. کراوز خاطر نشان کرد، این مشکل در روش دستیابی نرم‌افزار اپل به دسترسی دوربین وجود دارد.

ظاهراً در بسیاری از برنامه‌ها مانند فیس‌بوک، واتس‌اپ و اسنپ‌چت، یک دلیل قانونی برای درخواست دسترسی به دوربین شما برای گرفتن عکس در حین اجرای برنامه وجود دارد. بنابراین، این سامانه‌ی مجوز، یک اشکال یا آسیب‌پذیری نیست بلکه یک ویژگی است و دقیقاً همان‌طور که اپل آن را طراحی کرده کار می‌کند، اما کراوز گفت هر برنامه‌ی مخربی می‌تواند از این ویژگی استفاده کند تا فعالیت‌های کاربران را به طور مخفیانه ثبت کند.

 

برنامه‌های آیفون می‌توانند به طور مخفیانه در هر لحظه دوربین‌ها را روشن کنند 

کراوز تشریح کرد که اعطای مجوز به دوربین، به توسعه‌دهندگان برنامه‌ی iOS این امکان را می‌دهد که به  موارد زیر دسترسی داشته باشد:

 

  • هر دو دوربین جلو و عقب دستگاه را روشن کند.
  • در هر زمانی که برنامه در حالت اجرا باشد از شما عکس بگیرد و ویدئو ضبط کند.
  • محتویات ضبط‌شده را بلافاصله در اینترنت بارگذاری کند.
  • تشخیص چهره‌ی بلادرنگ را برای خواندن حالت‌های صورت شما، اجرا کند.

 

و همه‌ی این‌ها بدون هیچ هشدار ی انجام می‌شود.

این محقق حتی یک برنامه‌ برای اثبات مفهومی توسعه داده است تا نشان دهد که چگونه یک برنامه‌ی مخرب می‌تواند از چنین مجوزهایی سوء‌استفاده کند تا هر لحظه که از برنامه استفاده می‌کنید بدون این‌که اطلاع دهد، از شما به طور مخفیانه عکس بگیرد و یا حتی از محیط اطرافِ دوربین‌های جلو و عقب ویدئوی زنده ضبط کند.

کراوز همچنین یک ویدئوی کوتاه از این مساله ارائه کرده است، که نشان می‌دهد برنامه‌ی نمونه با استفاده از آن هر لحظه از کاربر عکس می‌گیرد. این برنامه همچنین دارای یک سامانه تشخیص چهره است تا کاربری که از آن استفاده می‌کند را شناسایی کند.

 

 

چگونه از حریم خصوصی خود محافظت کنید؟

راه‌حل‌های کمی وجود دارد که کاربر می‌تواند آن‌ها را برای محافظت از خود اجرا کند. کراوز به اپل توصیه می‌کند که راهی برای اعطای مجوزهای موقت برای دسترسی به دوربین معرفی کند که به برنامه‌ها اجازه می‌دهد در مدت زمان محدودی عکس بگیرند و بعد از آن، مجوز را ابطال کنند.

راه دیگر این است که یک چراغ هشدار یا اعلان برای آیفون تعبیه کند تا هنگامی که فعالیت‌های افراد ثبت و ضبط می‌شود، آن‌‌ها را مطلع سازد. مهم‌تر از همه، به هیچ برنامه‌ی مخربی اجازه ندهید که وارد گوشی هوشمند شما شود. به خاطر همین، همیشه برنامه‌ها را از یک فروشگاه رسمی برنامه بارگیری کنید و بررسی‌ها و نظرات کاربران دیگر را در مورد امنیت و کارایی برنامه و توسعه‌دهنده‌ی آن بخوانید.

بنا به گفته‌های کراوز، در حال حاضر، تنها راه عملی برای حفاظت از خود، این است که دوربین خود را بپوشانید، دقیقا همان کاری که مدیرعامل فیسبوک، مارک زاکربرگ و مدیر سابق اف‌بی‌آی، جیمز کامی انجام دادند،‌ البته پوشاندن دوربین در تلفن همراه واقعاً با دردسرهایی همراه خواهد بود.


١٠:٤٦ - يکشنبه ١٤ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٢٩٢٥    /    تعداد نمایش : ١٥٥خروج