چاپ        ارسال به دوست

نحوه‌ی جست‌وجوی ایمن در وب عمیق

وب عمیق و لایه‌ی داخلی آن، وب تاریک، به عنوان بخش‌هایی از اینترنت که کمتر تحت پوشش بوده و از دسترس گوگل و سایر موتورهای جست‌و‌جو خارج هستند، فقط برای عده‌ی  خاصی از افراد نیست. به هر حال، با استفاده از ابزار‌های درست در این بخش وب چیز کمی برای ترس و چیزهایی زیادی برای کشف کردن وجود دارد. در این‌جا به شما می‌گوییم که چگونه می‌توانید شروع به کاوش در وب عمیق کنید بدون این‌که هیچ نگرانی درباره‌ی  استفاده از آن داشته باشید.

راه‌های معدودی برای این کار وجود دارد، اما ما قصد داریم روی یکی از ساده‌ترین راه‌ها تمرکز کنیم که علاوه بر ساده بودن، ایمن نیز است. ما می‌خواهیم از سامانه عامل Tails استفاده کنیم که یک سامانه عامل قابل‌ استفاده بر روی فلش یا یو‌اس‌بی است و هرچیزی که شما برای دسترسی به لایه‌های پنهان وب نیاز دارید را شامل می‌شود.

اگر شما هنوز هم نمی‌دانید وب عمیق دقیقاً چیست، هر بخشی از اینترنت که توسط موتورهای جست‌وجو نمایه نشده باشد، و شما فقط با یک کلیک روی پیوند نتوانید به آن دسترسی پیدا کنید، وب عمیق نام دارد. بخش بزرگی از وب عمیق از وب‌گاه‌های .onion  که متعلق به شبکه‌ی گمنام Tor است، تشکیل شده است، که از یک دامنه‌ی سطح بالای خاص استفاده می‌کند و فقط از طریق یک مرورگر خاص به نام Tor در دسترس است. از لحاظ فنی، وب تاریک یک زیربخش غیرقانونی‌تر از وب عمیق است، اگر چه این اصطلاحات اغلب اشتباه گرفته می‌شوند.

برای کاوش در اینترنت کنجکاوانه یا حفظ حریم خصوصی، ارزش دارد وب عمیق را بررسی کنید تا ببینید چه چیزهایی فراتر از اینترنتی که ما روزانه با آن سروکار داریم، وجود دارد. اما لطفاً توجه داشته باشد: شما باید هنگام کلیک کردن روی پیوندهای وب عمیق بسیار دقت کنید چون بعضی از این پیوندها می‌توانند شما را به وب‌گاه‌های غیرقانونی هدایت کنند. با مسئولیت خودتان در وب عمیق کاوش کنید.

 

 

سامانه عامل  Tails را بارگیری و نصب کنید

خوشبختانه Tails (از اینجا بارگیری کنید) دارای یک راهنمای نصب است که به صورت گام به گام در طول فرآیند راه‌اندازی این نرم‌افزار شما را راهنمایی می‌کند. اگر شما می‌خواهید یک رونوشت از Tails در یک یو‌اس‌بی قابل حمل ایجاد کنید، شما به یک دستگاه ویندوز و ۲ حافظه‌ی یواس‌بی ۴ گیگابایتی نیاز دارید. یو‌اس‌بی اول برای ایجاد یک نسخه‌ی میانی از این سامانه عامل است.

شما همچنین به مرورگر فایرفاکس، Tor یا یک کارخواه بیت‌تورنت نیاز خواهید داشت تا بتوانید بارگیری اولیه را بررسی و تایید کنید. قبل از آن شما نیاز دارید که از یک یو‌اس‌بی عمومی استفاده کنید که راهنمای نصب شما را هدایت می‌کند و با استفاده از Tails ISO که بارگیری کرده‌اید روی ایجاد اولین حافظه‌ی یو‌اس‌بی نظارت می‌کند.

پس از انجام این کار، از راه‌اندازی که جدیداً ایجاد شده برای پیکربندی راه‌انداز دوم استفاده کنید. این راهنمای رسمی کمک می‌کند شما در طول فرآیند دقیق باشید. از گزینه‌ی «نصب با شبیه‌سازی» در نصب‌کننده‌ی Tails استفاده کنید تا حافظه‌ی یواس‌بی دوم خود را که شامل برخی پیشرفت‌های امنیتی و موارد اضافی دیگری است که در یواس‌بی اولی ساخته نشد، ایجاد کنید.

در نهایت،حافظه‌ی یواس‌بی اولی را کنار بگذارید، و کارت دوم را در جای خود قرار دهید و از طریق آن، سامانه‌ی جدید خود راه‌اندازی کنید. اکنون شما آماده‌اید که در وب عمیق کاوش کنید. اگر به مشکلی برخوردید، می‌توانید درباره‌ی مسئله‌ی خود یک جست‌وجوی کلی در وب انجام دهید و یا از بخش پشتیبانی Tails استفاده کنید تا بتوانید به این فرآیند ادامه دهید.

 

 

در وب عمیق مرور کنید

مرورگر Tor دروازه‌ی شما به وب تاریک است. شما می‌توانید از این مرورگر در سامانه عامل مک و همچنین ویندوز استفاده کنید، اما سامانه عامل Tails چند لایه‌ی امنیتی دیگر اضافه می‌کند و  Tor به صورت پیش‌فرض در این سامانه نصب است. مرورگر Tor مبتنی‌ بر فایرفاکس است، پس شما نباید در استفاده از آن مشکل زیادی داشته باشید، و صفحه‌ی خانگی سامانه عامل Tails را به صورت پیش‌فرض باز می‌کند.

همان‌طور که ممکن است انتظار داشته باشید، مرور در وب عمیق به سادگی کلیک روی چند پیوند یا جست‌وجو در گوگل نیست. بهترین راه این است که از ویکی‌های پنهان استفاده کنید، ویکی‌های پنهان را می‌توان از طریق وب‌گاه Reddit یا با جست‌وجوهای وب هوشمندانه در وب‌گاه‌هایی مانند داک‌داک‌گو در آدرس DuckDuckgo.com پیدا کرد. توجه داشته باشید که بدون مرورگر Tor شما نمی‌توانید روی هیچ پیوند onion کلیک کنید.

البته اصل موضوع در وب عمیق این است که تمام کاربران اینترنت نمی‌توانند به سادگی گوگل را دور بزنند یا یک راهنما شبیه به این مقاله را بخوانند، بنابراین ممکن است پیدا کردن طرز کار، پیوندها و راهنماهای به‌روز، مدتی طول بکشد. انجمن‌ها، مقدار زیادی صبر، و گاهی اوقات موتور جست‌وجوی Torch بهترین گزینه‌های شما برای پیدا کردن راهی به انجمن‌های جدید هستند.

وب عمیق برای  انجام فعالیت‌های غیرقانونی مشهور است، اما آن همچنین مکانی برای افشاءگری، تبادل بیت‌کوین و بحث سیاسی به دور از انعکاس در اینترنت عمومی است. این وب در سال‌های اخیر بسیار تغییر کرده است، زیرا سازمان‌های امنیتی بیشتر از حضور آن آگاهی پیدا کرده‌اند و در سال‌های آینده نیز به پیشرفت خود ادامه خواهد داد.

 

 

در وب عمیق ایمن بمانید

مرورگر Tor با مسیریابی ترافیک شما از طریق موقعیت‌های مکانی مختلف آی‌پی، از شما محافظت می‌کند و شما احتمالاً متوجه خواهید شد در نتیجه‌ی استفاده از این مرورگر سرعت اینترنت شما مقدار زیادی کاهش می‌یابد.

همان‌طور که قبلا ذکر شد، سامانه عامل Tails شامل ویژگی‌های امنیتی اضافی مانند رمزنگاری داخلی است و چون شما آن را از یک حافظه‌ی یو‌اس‌بی اجرا می‌کنید، هیچ ردپایی از خود به جا نمی‌گذارید. خود Tails مخفف عبارت The Amnesiac Incognito Live System بوده و یکی از بهترین گزینه‌ها برای کاوش در وب عمیق است.

از طریق وارد کردن اطلاعات شخصی مانند آدرس‌های رایانامه و غیره امنیت و ناشناس بودن خود را به خطر نیندازید و سعی کنید تا حد امکان کم‌تر بارگیری کنید. به طور کلی راه‌اندازی سامانه عامل Tails کار درستی است. 

این‌که آیا استفاده از مرورگر Tor باعث می‌شود با دولت به مشکل برخورید یا خیر، کاملا به این بستگی دارد که در کجای جهان زندگی می‌کنید و با این مرورگر چه کاری می‌خواهید انجام دهید، اما لازم به ذکر است که هیچ‌چیزی ۱۰۰ درصد ناشناس و ایمن نیست. برای اطمینان خاطر بیشتر، می‌توانید نواری روی وب‌کم خود بچسبانید، اما گاهی اوقات حتی این کار نیز ممکن است کافی نباشد.

 


١٣:٣٣ - سه شنبه ١٨ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٣٤١٨    /    تعداد نمایش : ٧١٤خروج